Obowiązek Informacyjny RODO 

Dane kontaktowe

Mapy

Telefony

Cenniki

Wiedza

Lekarze

Blog

Toskania

Lekarze rodzinni

Lekarze specjaliści

Poradnie NFZ

Rehabilitacja

Medycyna Pracy

Gabinety prywatne

Abonament

Diagnostyka

RTG

USG / Doppler

Transport Medyczny

Laboratorium

Stomatologia

Urologia

Laryngologia

Neurologia

Ginekologia

Kardiologia

Onkologia

Okulistyka

Chirurgia

Ortopedia

Dermatologia

Alergologia

DLA PACJENTA

USŁUGI

CENTRUM ZDROWIA DR MASTEJ

 

Podmiot Leczniczy (NZOZ)

ul. Staszica 17A

38-200 Jasło

woj. podkarpackie

 

NIP: 685-19-42-320

REGON: 370430981

 

e-mail: czdm@op.pl

 

 

© Produkcja & własność: Dr Mastej, 2024

Najczęstsze dolegliwości, którymi zajmuje się urolog to:

 

  • przerost prostaty,
  • nietrzymanie moczu,
  • blokady odpływu moczu (kolki), kamica nerkowa, moczowodowa, pęcherzowa,
  • osłabienie i zaburzenia mięśni pęcherza i dna miednicy,
  • nowotwory, od najczęstszego raka prostaty u Panów przez raka pęcherza (u obu płci) do nieco rzadziej występującego raka nerki.
  • choroby jąder, najądrzy, pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów, a więc narządów związanych z funkcjami rozrodczymi Panów. Zdarzają się, bowiem wodniaki i torbiele jądra czy najądrzy, albo żylaki powrózka nasiennego mogące utrudniać zapłodnienie, albo pogarszać jakość życia chorego. Rzadko, ale niestety bardzo złośliwy, może zdarzyć się rak jądra.
  • no i ostatni, ale wcale nie najmniej ważny narząd u Panów to penis. Urolog zajmuje się szeroko rozumianą chirurgią penisa, np. stulejki napletka, obrzezanie, korekcja rozmiaru i kształtu penisa. Także ukrwienie penisa i erekcja (wzwód) to domena raczej urologiczna.

 

Żeńskie narządy płciowe i rozrodcze, aczkolwiek każdy urolog się nimi potrafi zająć, często są domeną ginekologów. Zatem tutaj Panie mają wybór do kogo zgłosić się z problemami czysto chirurgicznymi jajników, czy na przykład wypadaniem pochwy i nietrzymaniem moczu. W Centrum Zdrowia Dr Mastej Poradnia Urologiczna działa tylko odpłatnie. W Jaśle oraz Dębowcu przyjmują specjaliści urolodzy, wykonujący samodzielnie USG i podstawowe zabiegi typu zakładanie cewników, biopsje, podanie leków do pęcherza. W laboratorium można wykonać większość podstawowych badań krwi i moczu. Badania szczegółowe, np. urodynamikę, cystoskopię, TK, MRI możemy wykonać we współpracujących z nami ośrodkach szpitalnych w Krośnie, Rzeszowie i Krakowie. Podobnie zabiegi operacyjne mogą być wykonane w szpitalach, z którymi współpracujemy. Rejestracji do urologa można dokonać telefonicznie lub osobiście, odpowiednio w Recepcji w Jaśle i Dębowcu.

>

Urologia

Zakres Usług 

Urologia to specjalność zabiegowa, chirurgiczna, zajmująca się chorobami układu moczowego i płciowego. Nie należy jej mylić z nefrologią, która jest podspecjalizacją z zakresu chorób wewnętrznych, czyli nie chirurgiczną. Zajmującą się chorobami czynnościowymi nerek, ale już nie narządów płciowych. Urologia zajmuje się zarówno chorobami mężczyzn, jak i kobiet, o czym niektórzy pacjenci nie wiedzą lub zapominają. Ma to znaczenie, gdyż częściowo budowa dróg moczowych i całkowicie układu płciowego u obu płci są różne. Dlatego też u Panów i Pań urolog ma do czynienia z nieco innymi chorobami. Mocz jest produkowany przez nerki i tutaj różnic w chorobach czy problemach medycznych między płciami nie ma. U obu mogą wystąpić torbiele, guzy, czy kamienie w nerkach i ich następstwa, np. kolka nerkowa, czy kolka moczowodowa po przepłynięciu kamienia z moczem niżej. W powyższych sytuacjach, oprócz nefrologicznej, konsultacja urologiczna jest niezbędna. U obu płci mogą wystąpić podobne problemy z moczowodami i pęcherzem moczowym, od wspomnianego wytrącania się kamieni ("piasku") poprzez stany zapalne (infekcje) do problemów z trzymaniem i oddawaniem moczu. Jednak ze względu na to, że prostata (gruczoł krokowy) występuje tylko u mężczyzn a jej powiększenie jest częstą przyczyną problemów z oddawaniem moczu urologia przez wielu kojarzona jest, jako specjalność "męskich chorób". Owszem zatrzymanie, spowolnienie, osłabienie strumienia moczu spowodowane gruczolakiem lub rakiem prostaty wystąpią tylko u mężczyzn, ale u kobiet także mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu z innej przyczyny. Dla przykładu nietrzymanie moczu zdarza się częściej u kobiet z powodu przebytych ciąż, blizn po nacięciu krocza, czy też osłabienia mięśni oraz więzadeł i powięzi dna miednicy związanego z wiekiem. U kobiet częściej pojawiają się infekcje cewki moczowej i pęcherza moczowego, co wynika z krótszej i prosto biegnącej cewki moczowej. Bakterie i grzyby łatwiej wnikają do cewki i pęcherza z okolic intymnych u kobiety. Urolog będzie odpowiednim specjalistą przy wszelkich mechanicznych, anatomicznych, ale też tzw. czynnościowych problemach z oddawaniem moczu.

UROLOGIA

SPECJALISTYCZNA OPIEKA ZDROWOTNA